Tři králové. Z vesmíru?

pátek 8. leden 2016 01:22

Jako mistr hermeneutikus jsem leda domácí kutil, no a? Tak dnes o epifanii. Tři králové jsou nejzáhadnější tři týpkové v celém Novém zákoně. (Ponechme stranou blázniviny v Janově zjevení). Přišli a zase odešli. Přišli „od východu“. To je trochu vágní. Obdarovali malého Ježíše zlatem, kadidlem a myrhou. To by ukazovalo na Araby.

(V tom případě by to byl tragický paradox. Ježíšovi nástupci zasadili arabskému obchodování s kadidlem smrtelnou ránu. Do té doby se nepřebernému množství bohů v antickém světě denně podkuřovalo kadidlem a byla po něm veliká poptávka. Jenže všude, kde převládlo křesťanství, učinili s polytheismem krátký proces, zejména jeden Konstantin. Poté už nezbylo Arabům než obchodovat se smradlavými velbloudími kůžemi. To byl tedy pěkný vděk.)

A třeba to nebyli Arabové. Jenže kde se tam vzali? Některé výklady praví, že znali dobře astrologii a vyčetli narození velkého krále z hvězd. Ha, autoři těchto výkladů spadli do vlastní pasti. V mé církvi katolické platí, že astrologie je odsouzeníhodná pověra. Pokud tedy astrologie nefunguje, nemohli tři králové z hvězd ničeho vyčíst a nikdy do Betléma nepřišli. Anebo tři králové Ježíšovo narození opravdu z hvězd vyčetli, takže astrologie naopak funguje výtečně. To je tedy pěkná šlamastyka.

Nevadí. Ať tak či onak, není příliš jasné, proč se do Betléma trmáceli. Pochybuji, že se chodili klanět každému následníku trůnu, jakmile se někde nějaký narodil. Možná z těch hvězd vyčetli, že to není jen tak ledajaký král, nýbrž Spasitel lidstva. Ovšem to už by byla ta astrologie sakra dobrá!  

Jinak je tomu dle Matouše. Kdepak astrologie. Tři králové prostě uviděli hvězdu a šli za ní. To je pochopitelné. V Orientu se co chvíli někde na rohu sejdou tři králové a klábosí. Když tihle tři spatřili hvězdu, domluvili se a šli za ní. Nebo ji možná spatřil každý zvlášť a potkali se po cestě. Ostatní králové si hvězdy nevšimli. (Škoda, mohli jsme mít třeba svátek dvaceti pěti králů, sotva by se vešli do betlémů.)  

Ale se vší vážností. Mě osobně nejvíc znepokojuje toto: pochopili vůbec, kde jsou a co se děje? Z Matoušova vyprávění se zdá, že byli úplně mimo. Přišli z jakýchsi nepravých důvodů. Naprostá blamáž. Neměli páru, že se narodil Spasitel světa, to je očividné. Kdyby to tušili, co by asi udělali? Jistě by neřekli: „Tyjo dobrý. Tak zas padáme. Salám.“ Nikoli, vrátili by se domů a hlásali tu neuvěřitelnou zvěst po celé říši. V dalších letech by si opatřovali o Spasiteli nové zprávy. Jakmile by se doslechli o jeho veřejném působení a seznámili se s jeho učením, zavedli by je mocí královskou ve svých zemích, jako pak jeden Konstantin. Nic takového se ale v dějinách Orientu nestalo. Prostě tři králové přišli odnikud, neznámo proč, a obratem se vypařili. Pointu už jsem předem prozradil v názvu článku.

Jiří Pila

Jiří Pila

Jiří Pila

entrtejnment o lásce, pitomcích, gaunerech, Bohu, čertech a andělech, dávačkách a nedávačkách, ujetý muzice a tápání ve tmách (uh... samá zbožná přání... stejně to obvykle skončí u politiky)

ctitel Slova, často mlčící a často se neudrživší cosi podotknout

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora