Co týden spral (Sociální dávky ufounům. Z presidenta Kerouac.)

úterý 27. duben 2010 08:04

Už podruhé letos probíhá debata, zda je či není dobré snažit se kontaktovat mimozemšťany. Optimisté se těší, jak si budeme vyměňovat zkušenosti a nastane cosi, čemu se za komunismu říkávalo mírové soužití systémů s odlišným společenským zřízením. Rád bych se zeptal optimistů, proč předpokládají, že nás jiné bytosti nevyhladí, vezmeme-li v úvahu, že na naší Zemi kupříkladu jedni lidé vyhladili 6 milionů jiných lidí, protože prý měli větší nos.

Ale kdoví, třeba se mimozemšťanům u nás zalíbí a usídlí se v Evropě – takovou zaopatřovatelskou síť by totiž jinde ve vesmíru nenašli. Budou pobírat sociální dávky a pojedou pomoci demostrovat Řekům proti tomu, že jim zbankrotovaný stát, stahující již s sebou do propasti celou Evropu, chce zavést úsporná opatření. Máte recht, Řekové, pečení holubi být musí, i kdyby na chleba nebylo.

Zatím se zdá, že mimozemšťanem mezi evropskými politiky je estonský president. (Aby nebylo pochyb, to myslím jen v tom nejlepším). Z Varšavy, kde byl na pohřbu, mu zpět domů nic neletělo, jako ostatně nikomu nikam. Zašel si k Vietnamcům koupit džíny, vzal pár lidí jako doporovod, sedli do auta a udělali si takové eine kleine On The Road přes půl kontinentu. U benzínových pump si president dával instantní kafe z automatu, občas si řekl o klíč od sprchy, byl-li už hodně unavený – a natočil po cestě skvělé interview do BBC. Slyšel jsem ho a mohu potvrdit, že estonský president je Pan Pohodář. Jo, a na konci rozhovoru vřele doporučil podobné cestování komisařům z Bruselu, aby si omrkli Evropu z trochu jiné perspektivy.

Jiří Pila

Jiří Pila

Jiří Pila

entrtejnment o lásce, pitomcích, gaunerech, Bohu, čertech a andělech, dávačkách a nedávačkách, ujetý muzice a tápání ve tmách (uh... samá zbožná přání... stejně to obvykle skončí u politiky)

ctitel Slova, často mlčící a často se neudrživší cosi podotknout

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora